39 Certamen de Bandes de la Comunitat Valenciana

Durant les vesprades de hui i demà, es celebra al Palau de les Arts de València la 39 edició del Certamen de Bandes de la Comunitat Valenciana, organitzat per l’Institut Valencià de Cultura i on participaran les bandes guanyadores dels diferents certàmens provincials.

2a-825x510

Palau de les Arts

Hui, dissabte 18 a partir de les 16:00 h, actuaran les bandes guanyadores dels certàmens provincials de les seccions quarta i tercera. Demà, diumenge 19, a partir de les 16:00 h, serà el torn de les bandes guanyadores dels certàmens provincials de les seccions segona i primera.

Cadascuna de les bandes, interpretarà un pasdoble, una obra obligada i una d’elecció lliure.

Obres Obligades
4a Secció: La muerte roja
3a Secció: Redoble
2a Secció: Sad Clown Symphony
1a Secció: El Castellar de Meca

El jurat està format per José Miguel Micó, Amparo Edo, Claudia Montero, Salva Luján i Juan José Navarro. La presidenta del jurat serà la directora adjunta de Música i Cultura Popular, Marga Landete, i el secretari del jurat, Pere Manuel Argó.

banda betxí

Foto del passat certamen de bandes de Castelló

Programa


Secció Quarta

UNIÓN LÍRICA ORCELITANA DE ORIHUELA
Pasdoble: ‘Carmesina’ de Manuel Morales
Obra lliure : ‘El agua prodigiosa’ de Martínez Gallego

ASSOCIACIÓ MÚSICA JOVE DE VALÈNCIA
Pasdoble: ‘Amigos’ de Matteo Firmi
Obra lliure: ‘La ruta del Cid’ de David Rivas Domínguez .
1. El inicio de una leyenda
2. El deber de un guerrero: luchar por su señor
3. Nostalgia, Jimena en su corazón
4. Fiesta final. El Cid llega a Valencia

AGRUPACIÓN MÚSICO CULTURAL VIRGEN DE LORETO DE BEJÍS
Pasdoble: Machaco de José Rafael Pascual Vilapalana
Obra lliure: ‘Flash’ de Carlos Pellicer.
1. Overture
2. Loving time
3. Adornian finale


Secció Tercera

L’HARMONIA SOCIETAT MUSICAL D’ALACANT
Pasdoble: ‘A mi madre’ de Roque Baños López
Obra lliure: ‘Golden Land’ de Saúl Gómez Soler

BANDA ARTÍSTICO CULTURAL DE MONTAVERNER
Pasdoble: ‘Encuentros’ de José Rafael Pascual Vilaplana
Obra lliure: ‘El camino real’ de Alfred Reed

UNIÓ MUSICAL VALLDUXENSE DE LA VALL D’UIXÓ
Pasdoble: ‘Enrique López’ de Antón Alcalde
Obra lliure: ‘Marea negra’ de Antón Alcalde


Secció segona

SOCIETAT UNIÓ MUSICAL SANTA CECÍLIA DE MONCOFA
Pasdoble: ‘Tota una vida’ de Juan C. Alós
Obra lliure: ‘Africana’ de Andrés Valero Castells

UNIÓN MUSICAL LA AURORA DE ALBATERA
Pasdoble: ‘Els cegajosos’ de Daniel Gilabert Gil
Obra lliure: ‘Sinfonía Hamlet’ de Santiago Quinto Serna

UNIÓ MUSICAL SANTA MARIA DEL PUIG
Pasdoble: ‘Valencianet’ de Julio Ribelles Brunet
Obra lliure: ‘El jardín de Hera’ de José Suñer Oriola


Secció primera

SOCIETAT ARTÍSTICO MUSICAL DE PICASSENT
Pasdoble: ‘Las arenas’ de Manuel Morales Martínez
Obra lliure: ‘El jardín de Hera’ de José Suñer Oriola

UNIÓ MUSICAL SANTA CECÍLIA D’ONDA
Pasdoble: ‘Fira d’Onda’ de Rafael Talens
Obra lliure : ‘Homenaje a Joaquín Sorolla’ de Bernardo Adam Ferrero

SOCIETAT FILHARMÒNICA UNIÓ MUSICAL D’AGOST
Pasdoble: ‘Begoña Jiménez’ de Saül Gómez Soler
Obra lliure: ‘Symphony of winds’ Op. 67 de Derek Bourgeois

Resultats


Secció Quarta

-Primer Premi amb Menció d’Honor amb 345 punts: Agrupación Músico Cultural Virgen de Loreto de Bejís.

-Primer Premi amb 322 punts: Unión Lírica Orcelitana de Orihuela

-Tercer premi amb 285 punts: Asociaciación Música Jove de Valéncia

Secció Tercera

-Primer Premi amb Menció d’Honor amb 332,5 punts: Banda Artístico Cultural de Montaverner

-Primer Premi amb 328 punts: Unión Musical Vallduxsense de la Vall d’Uixò

-Segon premi amb 308,5 punts: L’Harmonia Societat Musical d’Alacant

Secció Primera

-Primer Premi amb Menció d’Honor amb 353 punts: Sociedad Filarmónica Unión Musical de Agost

Primer Premi amb 326 punts: Sociedad Artístico Musical de Picassent

Segon Premi amb 302 punts: Unión Musical Santa Cecilia de Onda

Secció Segona

Primer Premi amb Menció d’Honor amb 363 punts: Unión Musical Santa María de El Puig

Primer Premi amb 345 punts: Sociedad Unión Musical Santa Cecilia de Moncofa

Primer Premi anb 330 punts: Unió Musical La Aurora de Albatera